Публикации и новини /

07.08.07 16:41
Вземи в gLOG
Манчестър Юнайтед спечели “Къмюнити шийлд

Лондон. Шампионът на Англия Манчестър Юнайтед спечели “Къмюнити шийлд”, след като победи отбора на Челси с 3:0 след изпълнения на дузпи. В редовното време, двубоят на стадион “Уембли” завърши наравно 1:1. С този мач официално се открива футболния сезон в Англия. Следващия уикенд е първия кръг на надпреварата във Висшата лига. Днес в герой за Манчестър Юнайтед се превърна вратарят на тима Едвин Ван дер Саар, който успя да отрази цели три дузпи. В същото време, “червените дяволи” бяха точни при всяко изпълнение.
Двубоят в английската столица започна доста предпазливо и за двата тима, които рядко поглеждаха към противниковата врата и не успяваха да създадат чисто голово положение. Постепенно играта се изостри и първата възможност за гол дойде в 21-ата минута, когато Кристиано Роналдо направи чудесен пробив отляво и успя да подаде точно към оставения непокрит в наказателното поле Райън Гигс. Уелсецът пое добре топката, но ударът му бе отразен чудесно от Петер Чех, който изби в корнер. Веднага след това, “червените дяволи” имаха друга възможност за гол. Майкъл Карик стреля технично от около 25 метра, но ударът му не попадна в рамката на вратата. За Челси добра възможност пропиля Джон Оби Микел, който не успя да отправи точен удар с глава след центриране отдясно. Резултатът на стадион “Уембли” бе открит от Райън Гигс, който даде преднина на Манчестър с гол в 35-ата минута на срещата. Атаката отново бе започната от португалеца Кристиано Роналдо, който изведе чудесно по лявото крило Патрис Евра. Французинът с прецизен пас намери Гигс около точката на дузпата и уелсецът не срещна трудности да преодолее Чех със силен удар в левия ъгъл на вратата. Челси все пак успя да отговори минути преди края на полувремето. Точен за възпитаниците на Жозе Моуриньо бе новото попълнение Флоран Малуда, който реализира първото си попадение за лондончани. Малуда напредна добре по лявото крило, пребори се с Рио Фърдинанд и с труден удар с левия крак успя да изравни резултата.
През второто полувреме първата опасност за гол дойде пред вратата на Челси. Бранителят Патрис Евра, който в този мач игра като халф, напредна отляво и успя да намери в наказателното поле Кристиано Роналдо. Португалецът се справи с опеката на двама бранители в синьо, но ударът му бе отразен с вещина от стража на лондончани Петер Чех. Последва нов изстрел на Гигс, но този път защитниците на Челси се справиха със ситуацията. В 50-ата минута на двубоя, голмайсторът на “сините” Флоран Малуда отстъпи мястото си на друго ново попълнение – Клаудио Писаро. Смяната на французина бе продиктувана от контузията, която той получи при отбелязване на гола си в 45-ата минута. До края на срещата двата тима трудно създаваха положения пред двете врати и логично се стигна до изпълнения на наказателни удари. Според регламента на двубоя, при равенство в редовното време, победителят се излъчва след изпълнение на дузпи, като преди това не се играя продължения.
При наказателните удари в герой за своя тим се превърна холандският страж Едвин Ван дер Сар. Вратарят успя да отрази цели три удара на футболистите на Челси, като от бялата точка пропуснаха новото попълнение Клаудио Писаро, Франк Лампард и Шон-Райт Филипс. В същото време Рио Фърдинанд, Майкъл Карик и Уейн Рууни не сгрешиха.